05132111522

برای اینکه تفاوت شستشو میان قالی‌های گبه و خرسک با فرش‌های معمولی را متوجه شوید، ابتدا لازم است تا آشنایی کاملی با انواع فرش داشته باشید. از این رو بهتر است بدانید که قالی معمولی همان فرشی است که مساحت آن بیش از شش متر بوده و پرز دار است. همین میزان و ابعاد اگر به پایین‌تر از شش متر برسد به آن قالیچه می‌گویند. برای شناخت کامل فرش گله و خرسک بهتر است تا در ادامه مقاله با قالیشویی غرب همراه باشید؛ در این صورت می‌توانید تفاوت شستشو میان این چند مورد را بفهمید.

شستشوی قالی‌های گبه و خرسک با فرش‌های معمولی چه تفاوتی دارد؟

فرش خرسک چگونه است؟

تفاوت اصلی فرش خرسک با فرش‌های معمولی در آن است که این فرش نسبت به قالی‌های معمولی پشم بیشتری دارد، همچنین ساختار این فرش به گونه‌ای است که پرزهای آن معمولا یک سمتش گره می‌خورد و از این رو سمت دیگر آن معمولا آزاد بوده و به همین دلیل پرزهای قالی پس از مدتی که روی آن راه رفته می‌شود یا اصولا پا می‌خورد؛ نخ نما شده و پرز آن از بین می‌رود.

با توجه به شاخصه‌هایی که فرش خرسک دارد، بافندگان این فرش معمولا نمی‌توانند طرح‌های ظریف ومینیاتوری در آن به کار ببرند؛ به همین دلیل نقش‌های آن معمولا درشت بوده و اقوامی که توانایی ساخت این گونه فرش در ایران را دارند؛ معمولا از قوم بختیاری، مشهد و اراک هستند که در این زمینه تبحر بسیار خاصی دارا هستند.

ویژگی‌های فرش خرسک چیست؟

تا به اینجای کار متوجه شدید که فرش خرسک نسبت به فرش معمولی از پشم‌های بیشتری برخوردار است، همین دلیل باعث می‌شود تا این فرش قدرت جذب بالایی را داشته باشد. این ویژگی در همه حالت‌ها خوب نیست، به این دلیل که بسیار فرش را سنگین می‌کند و طرح‌های هنری هم در آن دیده نمی‌شود. در کنار این موارد عمر این فرش نسب به سایر قالی‌های معمولی بسیار کم است. به همین دلیل نیاز است تا برای شستشوی آن از بهترین قالیشویی در مشهد کمک بگیرید.

ویژگی‌های فرش خرسک چیست؟

فرش گبه چگونه است؟

فرش گبه از نظر ظاهری شباهت‌های زیادی به فرش خرسک دارد، اما تنها تفاوت آن با فرش خرسک این است که پرزهایش بلندتر بوده و اندازه آن نسبت به فرش گبه کوچک‌تر است. فرش گبه در واقع محصول دست مردم عشایر و جنوب کشور می‌باشد که به غیر از کشور ایران، اکثر کشورهای دنیا به دنبال این فرش هستند و از سراسر جهان خواهان زیادی برای این فرش وجود دارد.

نقش گبه چگونه است؟

شاید این اطلاعاتی که در مورد فرش گبه وجود برای شما جالب بشد که بدانید نقش‌های هرکدام از فرش‌های گربه با دیگری متفاوت است. دلیل این موضوع این است که نقش‌های شکل گرفته بر روی قالی‌های گبه هرکدام نشئت گرفته از ذهن بافنده است. به همین خاطر شما هیچوقت دو قالی را پیدا نمی‌کنید که از نظر ظاهری با یکدیگر یکسان باشند، همین دلیل باعث شده است تا فرش گربه گرانبها باشد و مردم آن را به عنوان کالای نفیس بشناسند.

ویژگی‌های گبه چیست؟

بهتر است بدانید که رنگ به کار رفته در گبه، رنگ طبیعی بوده و معمولا از پشم بز گرفته می‌شود. همچنین بهتر است بدانید بافندگان معمولا طرح‌های خود را به صورت اشکال شیر، حوض گبه، گل گبه، ایلاتی، راه راه، خانه درهم، خشتی و ... می‌بافند که یکی از طرح‌های رایج در این میان را می‌توان خشتی دانست که بسیار رایج هم هست.

برای شستشوی بهتر قالی‌های گبه و خرسک چه راهکاری وجود دارد؟

همانطور که تا به اینجای مقاله دانستید، قالی گبه و خرسک از حساسیت‌های بالایی برخوردار است، از این رو باید ملاحضات زیادی را در این حوزه به کار بگیرید. یکی از نکاتی که باید در این راستا باید به آن عمل کنید، تثبیت رنگ‌های قالی و رنگ ندادن آن است. زیرا به علت حساس بودن گبه ممکن است که از طریق شستشو رنگ آن قاطی شده و به اصطلاح از بین برود. سعی کنید به هیچ عنوان گبه خود را با استفاده از پودرهای رختشویی شستشو ندهید. به این دلیل که این پودرها باعث خشک شدن فرش شده و پس از خشک شدن قالی شبیه چوب شده و به اصطلاح خشک می‌شود.

سخن تکمیلی

همانطور که در این مقاله متوجه تفاوت‌های قالی معمولی با فرش‌های گبه و خرسک شدید، بهتر است که در هنگام شستشو به نکاتی که در اینجا خدمت شما ارائه شد دقت کافی داشته باشید تا بتوانید از این طریق عمر فرش خود را طولانی نگه‌دارید. همچنین قالیشویی معتبر در مشهد با داشتن نیروهایی متخصص و زبده می‌تواند تمامی سوالات شما در این حوزه را با دقت کافی پاسخ دهد، از این رو اگر احساس کردید سوالی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در میان بگذارید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه سایت عضو شوید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.