05132111522

فرش یکی از وسایل خانه است، که نگهداری از آن به مراتب سخت تر از دیگر وسایل می باشد. فرش ایرانی یکی از سرشناس ترین فرش ها در جهان شناخته است، اما بدون نگهداری مناسب قطعا دچار آسیب دیدگی می شود. فرش یکی از معدود وسایلی است، که هنگام ورود به خانه به چشم می آید. در نتیجه اگر کثیف شده یا آسیب ببیند، سریعا به دنبال برطرف کردن آن می گردیم. اگر شما به دنبال چاره برای  تمیز شدن و حفظ کیفیت آن هستید، با استفاده از قالیشویی در مشهد می توانید به دنبال راه چاره برای این موضوع باشید.

نحوه رفوگری فرش چگونه است؟

رفوگری چیست؟

یک فرش می تواند به دلیل های مختلفی دچار آسیب دیدگی شود، برای اینکه بتوانید مشکل به وجود آمده را حل کنید؛ می توانید از روش رفوگری استفاده کنید. رفوگری در حقیقت یک هنر محسوب می شود، بعد از مرحله بافندگی قطعا به رفوگری نیاز است. تولید کنندگان فرش، همواره سعی می کنند از بهترین الیاف برای ساخت فرش استفاده کنند. اما بنا به دلایلی نا معلوم فرش ها دچار آسیب دیدگی می شوند، در این زمان رفوگر می تواند فرش را به گونه ای ترمیم کند که دقیقا مثل روز اولش دیده شود.

وسایل مورد نیاز برای رفوگری فرش به شرح زیر می باشد:

 

رفوگری فرش در محل | خدمات ترمیم فرش در تهران | پین ورک

 

 • وسایل کار:

 1. قلاب
 2. درفش
 3. خواب پشت
 4. دفتین، قیچی
 5. دم باریک ( انبردست)
 6. سوزن در دو اندازه کوچک و بزرگ
 7. نخ پود
 8. نخ پنبه ای (چله)
 9. نخ ابریشمی
 10. ظرف آب
 11. تخته
 12. چارچوب چکش
 13. میخ کش
 14. اتو، کیله
 15. میخ
 • نخ:

بایستی از نخ هایی استفاده شود که با رنگ فرش همخوانی داشته باشد. نکته ای که حائز اهمیت که باید هنگام رفوگری به آن پرداخته شود، مدل نخ است. نخ باید رنگ و رو رفته باشد، همچنین باید نخ های چله از پود متمایز باشند.

 • نقشه

در اکثر موارد پیش می آید که نقشه فرش در دسترس نباشد، در این مواقع بهترین کاری که می شود انجام  داد؛ باید قسمتی از فرش که طرح آن سالم و معلوم است را به عنوان نقشه در نظر گرفت.

رفوگری از چه مراحلی تشکیل شده است؟

برای اینکه بهتر با رفوگری آشنا شوید، باید بدانید رفوگری از مراحل زیر تشکیل شده است:

 

 

شیرازه دوزی:

فرد رفوگر زمانی که می خواهد فرش آسیب دیده را تعمیر کند، ابتدا بایستی نخی که مناسب این کار هست را از روی شیرازه فرش تهیه کند. در مرحله بعد بایستی قسمتهایی که آسیب دیده اند و یا به طور کلی از بین رفته اند را ترمیم کند. این مرحله به قدری حساس است که اگر نخ مناسب تهیه نشود، ممکن است فرش شما شکل زیبای خود را از دست بدهد.

پس در نتیجه لازم است رفوگر نخی پیدا کند، که از نظر رنگ و جنس با فرش مورد نظر همخوانی داشته باشد. اگر این مورد به درستی انجام نشود، مثل عمل وصله و پینه به چشم می آید. در حقیقت ارزش فرش از بین رفته و باعث افت قیمت فرش می شود.

پل سازی:

پل سازی یکی از حساس ترین مرحله های رفوگری به حساب می آید، در این مرحله فرد رفوگر بایستی با تمرکز فراوانی روی این مرحله وقت بگذارد. رفوگر باید فرش را بررسی کند، اگر چله آخر و اول فرش از بین رفته باشد، باید رنگ مشابه به آن ها را پیدا کرده و تمام چله ها را با همان رنگ ترمیم کند. به همین دلیل است که می گوییم مرحله پل سازی یکی از مراحل حساس در رفوگری شناخته می شود.

بیدخوردگی:

پل سازی با تمام شرایط سختی که دارد، باز هم سختی آن به اندازه مرحله بیدخوردگی نیست. اگر فرشی که شما نزد رفوگر می برید، بید خوردگی داشته باشد. کار کمی سخت می شود و فرد فوگر بایستی هم پشت و هم روی فرش شما را رفو کند. این کار نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد، اگر فرد مربوطه این دو فاکتور را نداشته باشد؛ ممکن است به فرش شما طوری آسیب برساند که دیگر قابل استفاده نباشد.

بعضی از خرابی هایی که نیاز به رفوگری دارد

ابتدا لازم است قبل از این که بخواهید فرش خود را به بهترین قالیشویی در مشهد برای شستن و تمیز کردن بسپارید، خرابی های آن را رفع کنید. این خرابی ها شامل رفو هم می شود. اگر فرش شما آسیب دیده باشد و آن را رفو نکرده باشید، ممکن است آسیب آن جدی تر شود. ما در این قسمت به بعضی از خرابی هایی که نیاز به رفوگری دارد اشاره می کنیم:

پارگی فرش

پارگی فرش می تواند به دلایل بسیار زیادی اتفاق بیفتد، این دلایل شامل: رطوبت زیاد، پوسیدگی، بید خوردگی، ساییدگی، حمل غیر اصولی فرش، از بین رفتن ریشه های فرش، فشار به وسیله اجسام نوک تیز و .. باشد. تمام این دلایل شما را مجاب می کند که فرش را رفوکنید. اما به یاد داشته باشید، پس از رفو کردن حتما قالی و فرش خود را به قالیشویی خوب در مشهد بسپارید تا آن را بشوید.

پوسیدگی فرش

اگر شما از فرش خود به بهترین شکل ممکن محافظت نکنید، ممکن است دچار پوسیدگی شود. در این زمینه عوامل زیادی هستند که باعث رطوبت فرش می شوند. اما شایع ترین آن ها عبارتند از: قرارگیری در جای مرطوب، جا به جا نکردن فرش به مدت طولانی، پاک نکردن به موقع لکه های فرش و... . در این مواقع لازم است تا فرش به رفو گر سپرده شود.

زمانی که فرش را از رفوگری تحویل گرفته کار هنوز به پایان نرسیده، وقتی که می خواهید فرش را بشویید؛ بهتر است آن را به قالیشویی معتبر در مشهد بسپارید.

نتیجه گیری

خراب شدن فرش می تواند دلیل های متفاوتی داشته باشد، برای اینکه از این کار جلوگیری کنید؛ لازم است تا نکات گفته شده در این مقاله را رعایت کنید. همچنین اگر دچار آسیب شد، باید آن را به فرد یا شرکت مناسبی برای رفوگری بسپارید. اگر برای رفوگری نمی دانید به کدام شرکت اعتماد کنید، کارشناسان بهترین قالیشویی در مشهد می توانند در این زمینه به شما راهنمایی دهند.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه سایت عضو شوید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.