05132111522

برای اینکه بتوانید بهترین برآورد را برای تحویل فرش خود به قالیشویی انجام دهید، باید بدانید که به طور کلی چند نوع فرش وجود دارد. اکثر افراد فکر می‌کنند که فرش به صورت کلی به دو دسته دستباف و ماشینی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ اما اینطور نیست. فرش‌ها از نظر ابعاد، جنس، پرز، بافت و تراکم به چندین دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. به همین دلیل که دسته‌بندی فرش متفاوت است، روش‌های شسشتوی آن هم با یکدیگر تفاوت دارند. از این رو بهتر است که قبل از تحویل فرش خود به قالیشویی، مدل فرش خود را بشناسید. با قالیشویی غرب همراه باشید تا بتوانیم در این مورد شما را راهنمایی کنیم.

انواع مدل های مختلف فرش ماشینی

مدل‌های متفاوت فرش ماشینی از نظر سایز

برای اینکه بتوانید فرش‌های ماشینی را در ابعاد متفاوت بشناسید، بهتر است بدانید که به صورت کلی فرش‌هایی که زیر 6 متر هستند را در بخش قالیچه قرار می‌دهند. همچنین برای خریدن آن هم نیاز به هزینه کمتری می‌باشد. به دلیل سایز کوچک قالی، قالیشویی هم برای شستن این نوع فرش هزینه کمتری دریافت خواهد کرد. اما اگر بخواهید قیمت کلی شسشتوی فرش ماشینی را محاسبه نمایید، می‌توانید کل متراژ آن را محاسبه کرده و در نهایت به قالیشویی خوب در مشهد اعلام نمایید، در این صورت قالیشویی در مشهد می‌تواند با ریز قیمت جزئیات را به شما گزارش دهد.

اما جدا از تمام بحث‌های مربوط در این حوزه، نوع استانداردی که قالی بتواند بافته شود بیشتر در ابعاد 6متری، 9متری و 12متری می‌باشد، همچنین زیر این ابعاد هم ممکن است که وجود داشته باشد اما به آن فرش نمی‌گویند.

مدل‌های متفاوت فرش بر حسب جنس و تراکم

به صورت کلی مدل‌های متفاوت فرش بر حسب جنس و تراکم می‌تواند به دو نوع دسته مختلف تقسیم‌بندی شود.

  • ریز بافت
  • درشت بافت

بهتر است بدانید که سختی و آسانی شستشوی فرش بیشتر وابسته به رج فرش می‌باشد، به همین دلیل اگر رج‌های یک فرش بالا باشد، به همان میزان سختی شستشوی آن بالا می‌رود. از این رو موادی که برای شستشوی آن استفاده می‌شود متفاوت‌تر از بقیه فرش‌هایی است که میزان رج پایین‌تری دارند. همچنین شامپو فرش و پودری که برای شستن انتخاب می‌شود باید حتما از استانداردهای خاصی برخوردار باشد. این دلیل باعث می‌شود تا هزینه شستشوی این فرش کمی متفاوت‌تر بنظر برسد. همچنین بهتر است بدانید که فرش‌های ماشینی در قدیم بسیار با مدل‌های امروزی تفاوت داشته‌اند. از این رو آن‌ها را در ابعاد 700 شانه می‌بافنتند که معمولا تراکم آن‌ها در یک متر مربع محاسبه می‌شده است.

در حال حاظر اگر بخواهیم فرش‌های بافته شده با دستگاه‌ها را در نظر بگیریم، می‌توانیم آن‌ها را در اندازه‌های 1500 و 1200 تقسیم‌بندی نماییم. از این رو شستشوی آن‌ها باید به صورت اصولی انجام شده تا در نهایت برای فرش مشکلی پیش نیاید. این نکات گفته شده تنها برای فرش‌های ماشینی صدق می‌کند اما برای فرش‌های دستباف نکات بسیار حساس‌تر و ظریف‌تر می‌باشد. به این دلیل که تار و پودهای طبیعی در بافت فرش دستباف به کار رفته است که این دلیل بر روی کیفیت شستشو بسیار اثر می‌گذارد.

مدل‌های متفاوت فرش بر حسب جنس و تراکم

در قالیشویی‌هایی که به صورت استاندارد قالی را می‌شویند، این موضوع بسیار حائز اهمیت است که فرش‌های مشتری را با مواد خاص بشویند. به همین دلیل برای شستن آن تنها از آب و تاید استفاده نمی‌کنند. به این دلیل که ممکن است رنگ‌های فرش با یکدیگر قاطی شده و خشکی فرش رخ دهد.

با تمام اطلاعاتی که تا به الآن در اختیار شما قرار گذاشتیم، با اینکه ممکن است خود شما هم به این موضوع پی برده باشید؛ اما باز هم دانستن آن بد نیست که بدانید فرش‌های دستباف بافته شده در ایران براساس اینکه بافت فرش برای کدام شهر باشد متفاوت است. این موضوع باعث می‌شود تا افراد خاص پسند هم حق انتخاب بیشتری داشته باشند تا بتوانند به راحتی فرش باب میل خود را از میان انبوهی از فرش انتخاب نمایند. همچنین بهتر است بدانید که کشور ایران ما مهد فرش‌های دستباف است: قالی قم، قالی کاشان، قالی تبریز و ... که درباره‌ی هرکدام باید اطلاعات داشته باشید.

انواع فرش ماشینی بر اساس پرز

اگر می‌خواهید در رابطه با پرز فرش اطلاعات مناسبی داشته باشید، بهتر است بدانید که این بخش جزئی جدایی ناپذیر از قالی می‌باشد که به دو دسته پرز دستباف و پرز ماشینی تقسیم‌بندی می‌شود. به همان میزان که پرز فرش بیشتر باشد، یعنی فرش نوتر بوده و همان‌قدر که فرش شسته شود از آن کم می‌شود و به اصطلاح گوشت فرش یا ضخامت آن تحلیل می‌رود.

سخن تکمیلی

سعی کنید قبل از اینکه مراحل شستشو را انجام دهید، نوع فرش خود را بشناسید. اما اگر فکر می‌کنید که اطلاعات کافی در این مورد را ندارید، می‌توانید از کارشناسان خبره و زبده بهرین قالیشویی در مشهد کمک بگیرید. شک نکنید که بهترین راهنمایی را از آنان دریافت خواهید کرد تا بتوانید هرچه بهتر فرش خود را بدون کوچک‌ترین اشکال از این قالیشویی تحویل بگیرید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه سایت عضو شوید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.