05132111522
نکات مهم در مورد شستشوی قالی دستبافت در منزل و قالیشویی

یکی از وسایل مهم منزل که باعث زیبایی هر چه بیش تر منزل شما میباشد، قالی دستبافت است. به همین علت باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.برای حفظ این زیبایی باید اصولی را رعایت فرمایید که در این مقاله  سعی داریم به نحوه شستشوی قالی دستبافت بپردازیم.

شستشوی قالی دستبافت نکات کم ولی اساسی را دارد که با رعایت این نکات زیبایی قالی بصورت همیشگی حفظ میشود. و شما میتوانید ارزش اولیه قالی دست بافت خود را بصورت دائم حفظ نمایید. اما در صورت اینکه نکات لازم را رعایت نفرمایید ممکن است به تار و پود و ظاهر زیبای آن آسیب جدی وارد نمایید.

نکات مهم شستشوی قالی دستبافت در منزل

نکته بسیار مهم برای شستشوی قالی دستبافت و همچنین ماشینی این است که نباید در هنگام شستشوی فرش رنگ دهد، برای تشخیص این موضوع بهتر است که شما یک دستمال سفید روی فرش پهن نمایید تا متوجه این موضوع شوید. شستشوی فرش نکات مهمی دارد که باید تلاش کنید و آن ها را رعایت فرمایید. شستشو نباید بطور سالیانه صورت گیرد. باید فاصله زمانی برای هر شستشوی چند سال بگذرد. بدلیل اینکه در منزل شما از ابزار مکانیکی خاصی برای خشک کردن استفاده نمیکنید بهتر است این فرآیند را در تابستان که هوا گرم و آفتاب (بصورت غیر مستقیم) مناسبی دارد انجام دهید. در ادامه به ذکر چند نکته میپردازیم:

 • سطح زمین بصورت شیبدار و هموار باشد. (موزاییک یا سیمانی)

 • فشار آب بصورت معمولی، خروجی آب مانند دوش و دمای آب بصورت ولرم (حدود 20 درجه سانتیگراد) باشد.

 • مواد شوینده نباید بصورت اسیدی یا قلیایی باشند. ( بطور مثال پودر دستی را ابتدا در آب حل نمایید و شامپوی فرش)

 • قبل از شستشوی فرش دستبافت آن را خیس نکنید، اینکار باعث میشود قسمت های کم رنگ فرش رنگ بگیرند.

 • به هیچ عنوان پس از شستشوی فرش آن را لوله نکنید.

 • آب های موجود برروی فرش شسته شده را توسط پارو خارج کرده و با کمک حوله یا پارچه نخی آب را از آن خارج کنید و بگذارید به همان حالت به مدت 3 ساعت بماند تا رنگ قسمت های رنگی به جاهای دیگر انتقال داده نشود.

 • پس از گذشت 3 ساعت فرش را برای خشک کردن به پشت بندازید و در معرض هوای آزاد و نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

 • پس از خشک شدن فرش، با کمک برس نرم به سمت خواب قالی آن را برس بزنید.

 

نحوه استفاده از شامپو برای شستشوی فرش

حتما به این نکته توجه فرمایید که شامپو های استاندارد در کلیه فروشگاه های کشور را تهیه بفرمایید، و نکات زیر را برای شستشوی فرش دستبافت استفاده کنید:

 • با کمک جاروبرقی گرد و غبار را از روی فرش خارج کنید.

 • 2 فنجان شامپو فرش را در داخل یک لیتر آب ولرم بریزید و آنقدر بهم بزنید تا کف کند.

 • با کمک یک اسفنج بصورت کاملا آهسته کف شامپو را برروی فرش بکشید. (حتما باید کف را روی فرش بکشید در غیر این صورت فرش بصورت لوچ و چسبنده میشود.)

 • کار را از قسمت بالای خواب فرش شروع کنید.

 • در هنگام خارج کردن آب (پس از شستشوی) از سمت خواب فرش انجام شود.

 • با کمک یک پارچه زبر یا تور پرده برروی فرش پهن نمایید. سپس با کمک یک جاروی چوبی و یا برس فرش را در جهت خواب آن جارو بزنید.

 

نکات مهم در مورد نحوه ی شستشوی فرش دستبافت در قالیشویی

قالیشویی ها بدلیل استفاده از ماشین آلات صنعتی و تجربه کاری خیلی سریعتر و با کیفیت بیشتری نسبت به شستشوی قالی در منزل میتوانند انجام دهند و توصیه میشود که حتما این کار را به بهترین قالیشویی ها بسپارید.

در قالیشویی ها برای غبارگیری از دستگاه های مکانیزه استفاده میکنند و میزان غبارگیری و به اصطلاح تکان دادن بستگی به نوع و درجه فرش دارد. و سپس کارشناسان مجرب به تثبیت رنگ میپردازند که فرش های دستبافت که احتمال رنگ دادن قالی زیاد است، مشکلی بوجود نیاید. پس از این مرحله باید لکه برداری با رعایت بافت فرش انجام شود. شستشوی فرش با کمک دستگاه های مدرن با توجه به نوع و تراکم فرش انجام میشود و در مرحله پایانی فرش را آبگیری و خشک میکنند.

در این مقاله ما به بیان نکات مهم شستشوی قالی دستبافت پرداختیم. شرکت قالیشویی غرب مشهد با کمک کارشناسان مجرب خود توانسته اند نام نیکی را در بین مجموعه های قالیشویی در مشهد به جای بگذارند.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه سایت عضو شوید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.