05132111522

قبل از هر چیز باید بدانید که پوسیدگی فرش بیش از هر عامل دیگری به دلیل عدم نگهداری درست از فرش اتفاق می‌افتد. همه انواع فرش، چه فرش دستباف و چه فرش ماشینی نیاز به مراقبت دارند و در صورت عدم نگهداری صحیح دچار پوسیدگی و خرابی خواهند شد. پوسیدگی فرش را می‌بایست مانند پوسیدگی دندان جدی گرفت. در شرایط مختلف هر عاملی که باعث سست شدن و از هم پاشیده شدن باف فرش و تضعیف تار و پود فرش شود. پوسیدگی فرش رخ می‌دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا روش‌های  ترمیم پوسیدگی فرش را ارائه دهیم.

پوسیدگی فرش در چه نوع فرش‌هایی اتفاق می‌افتد

دلایل پوسیدگی فرش

فرش نیز مانند هر وسیله بافتنی دیگر از مواد اولیه‌ای تشکیل شده است که دائما در معرض پوسیدگی و خرابی قرار دارند. به همین دلیل نگه‌داری از فرش و رسیدگی مداوم آن از توصیه‌های همیشگی متخصصین صنایع دستی فرش برای افزایش طول عمر فرش است. با کسب اطلاعات کافی از دلایل پوسیدگی فرش و شرایط تشدید کننده پوسیدن آن خواهیم توانست با علم و اطلاع کافی از فرش‌های خود مراقبت کنیم.

رطوبت

یکی از مهمترین دلایل پوسیدگی فرش رطوبت است. رطوبت به روش‌ها و راه‌های مختلف به ساختار فرش نفوذ و الیاف آن را سست و تضعیف می‌کند. با پوسیدگی فرش در اثر رطوبت خساراتی مانند به هم ریختن ترکیب رنگی فرش، بیدزدگی و رشد قارچ و کپک بر روی فرش دستباف شود.

ریختن مایعات به روی فرش

ریختن آب و انواع مایعات دیگر از عوامل نفوذ رطوبت به ساختار فرش است. در صورت ریختن آب یا مایعات به روی فرش اولین کار گرفتن رطوبت حاصل از مایع ریخته شده بر روی فرش و سپس تمیز و خشک کردن رطوبت حاصله است. سشوار یا سایر لوازم خانگی در این موارد مناسب هستند.

شستوشوی نامناسب در منزل

 شستوشوی نامناسب، عدم آبگیری و خشک کردن صحیح و اصولی فرش و همچنین استفاده از مواد شوینده اسیدی مانند وایتکس و سولفید، باعث پوسیدن سریع و رشد قارچ در فرش می‌شود، که صدمات جبران ناپذیری برای فرش به همراه دارد. جهت انجام شستشوی فرش می‌توانید آن را به قالیشویی معتبر در مشهد بسپارید که توسط یک تیم مجرب این کار انجام خواهد شد.

فشار آوردن به فرش

 فشار بیش از حد و طولانی مدت به فرش در شرایطی که هنوز در ساختار فرش رطوبت وجود دارد، باعث پوسیدگی فرش می‌شود. حتی در شرایطی که در ساختار و الیاف فرش رطوبت وجود نداشته باشد، فشار بیش از حد به فرش باعث بیدزدگی آن می‌شود.

انواع پوسیدگی فرش و تفاوت آنها:

 این معضل رایج فرش را می‌توان به دو دسته سطحی و عمقی تقسیم بندی کرد که به برسی هرکدام می‌پردازیم:

در نوع عمقی : پوسیدگی  به عمق فرش می‌رسد طوری که الیاف و تارو پود  به طور کامل از بین می‌روند و فرش در قسمت پوسیده شده کاملا از هم می‌پاشد طوری که انگار فرش پاره شده. و به راحتی پرزهای فرش کنده می‌شوند.

طبیعی است که در این نوع ترمیم پوسیدگی فرش به دقت و زمان زیاد تری نیاز دارد و همچنین هزینه تعمیر فرش پوسیده شده نیز بیشتر است.

در نوع سطحی، پوسیدگی زیاد به عمق فرش نفوذ نکرده و و نحوه ترمیم آن به گونه‌ای است که معمولا رفوگر  با خارج کردن تون‌های پوسیده فرش و جایگزین کردن تون‌های نو به وسیله سوزن کشی، پوسیدگی را به طور کامل از بین می‌برد. و طبیعی است که این نوع به زمان کمتری برای تعمیر پوسیدگی فرش نیاز دارد.

معرفی راه کارهایی برای جلوگیری از پوسیدگی فرش

طبیعتا شما باید تمام مواردی را که در قسمت علت پوسیدگی فرش بیان کردیم را به صورت کامل رعایت کنید که اگر به طور خلاصه بیان کنیم می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۱- در هنگام ریختم مایعات یا آب بر روی فرش  آنرا بلافاصله به صورت روشی که بالا گفته شد پاکسازی کنید.

۲- از قرار دادن فرش در مکان‌هایی که احتمال رطوبت در آن قسمت‌ها وجود دارد خود داری کنید.

۳- اصول شستن فرش را به طور کامل فرا بگیرید و از مواد شوینده که منجر به آسیب به الیاف فرش می‌شود استفاده نکیند. مثل وایتکس و سولفید

۴- اگر خودتان اقدام به شستن فرش می‌کنید حتما روش خشک کردن فرش‌ها را به طور کامل فرا بگیرید

پشت فرش را به طور کامل چک نمایید:

به شما صاحبین فرش‌های ماشینی و دستبافت پبشنهاد می‌کنیم حتما هرچند وقت یکبار به طور کامل پشت فرش را چک کنید و اگر مورد مشکوکی از پوسیدگی فرش که در مبحث بعدی به طور کامل بیان می‌کنیم بتوانید پوسیدگی را تشخیص دهید و هرچه سریع تر در جهت ترمیم آن اقدام کنید.

 علت اینکه پشت فرش را باید برسی کنید این است که تنها تشخیص اینکه یک فرش  پوسیده است یا خیر تنها ازپشت آن می‌توان متوجه شد.

علائم و نشانه های پوسیدگی فرش را معمولا با این ۴ روش می‌توان تشخیص داد:

۱- سیاه شدن قسمت پوسیده، از پشت فرش:

اگر پشت فرش را برسی کردید و متوجه قسمت سیاهی شدید باید روی آن قسمت بیشتر حساس شوید چون ممکن است آن قسمت پوسیده شده باشد.

توجه: الزاما هر سیاهی در پشت فرش نشان از پوسیدگی نیست ولی برای اینکه صد در صد مطمئن شوید ۳ مورد دیگر هم که درادامه بیان کردیم را هم باید برسی کنید.

۲- استفاده از یک سوزن بلند و ضخیم:

سوزن را به صورت عمودی در قسمتی که مشکوک به پوسیدگی است را فرو ببرید اگر با انجام این کار صدای شکننده‌ای را شنیدید مطمئن باشید فرشتان پوسیده است.

گاهی اوقات پوسیدگی آن قدر شدید است که حتی با فرو بردن ناخن انگشت هم این صدای شکنندگی الیاف فرش به گوش می‌رسد.

۳- روش سوم تخصصی‌تر است و برای انجام آن باید دقت بیشتری به خرج دهید به این صورت  که سوزن را به بین الیاف فرش برده و تون فرش را به واسطه سوزن به بالا بکشید  اگر تون قالی خیلی راحت کنده شد و تون بالا آمد نشان دهنده این است که تون فرش بر اثر پوسیدگی مقاومتش را از دست داده و سست شده است.  اما اگر این کار را انجام دادید ولی احساس کردید تون فرش کنده نمی‌شود و بالا نمی‌آید این یعنی اینکه پوسیدگی در فرش شما رخ نداده و اصلا جای نگرانی نیست.

۴- بوی بد رطوبت:

همه فرش‌های پوسیده ممکن است بوی رطوبت نداشته باشند و ممکن است فرشی پوسیده باشد اما از خودش بوی رطوبتی ساطع نکند.

اگر در ناحیه پوسیدگی فرش بوی رطوبت زننده‌ای  به مشامتان خورد و اگر این بو مداوم بود می‌تواند از علت پوسیدگی فرش باشد.

توجه: در ناحیه‌ای از فرش که پوسیدگی رخ می‌دهد، بافت و الیاف آن ناحیه کاملا سست هستند طوری که اگر دست خود را در آن ناحیه فشار دهید خودتان متوجه خواهید شد. در صورتی که بافت‌های اطراف ناحیه پوسیده  اصلا این گونه نیستند و از استحکام بالایی برخوردارند.

کلام آخر:

در آخر باید بگوییم که اصولا هر عاملی که بتواند الیاف داخلی فرش را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به سست شدن و از هم پاشیده شدن بافت شود را پوسیدگی فرش می‌نامند. مسئله مهمی که وجود دارد این است که پاره شدن فرش با پوسیدگی فرش کاملا با یکدیگر تفاوت دارند و یکی نیستند اما پوسیدگی فرش می‌تواند منجر به پارگی فرش شود که روش رفع آن، رفوگری فرش در قالیشویی است که می‌توانید این کار را به یک قالیشویی مکانیزه در مشهد بسپارید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه سایت عضو شوید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.