05132111522

فرش به خاطر نوع نخی که دارد همواره در معرض آلودگی و کثیف شدن قرار می‌گیرد، به همین دلیل همواره باید آن را شستشو داده و از وجود هرگونه آلودگی تمیز نمود. در این راه اگر از مواد شوینده‌ی نامرغوب استفاده نمایید، آسیب غیر قابل جبرانی به فرش وارد کرده‌اید یا در بهترین حالت رنگ فرش کم رنگ می‌شود. همیشه باید به یاد داشته باشید که شوینده‌های قوی می‌توانند آسیب زیادی به بافت فرش وارد نمایند. در این مقاله راه‌هایی که کمرنگ شدن فرش را تحت تاثیر قرار می‌دهند، معرفی خواهیم نمود و برای آن راه حل ارائه می‌دهیم؛ پس همراه ما باشید تا با چگونگی مواجه شدن برای این مشکل آماده شوید.

چگونه از کم رنگ شدن فرش بر اثر شستشو جلوگیری نماییم؟

چه عواملی باعث کمرنگ شدن فرش می‌شوند؟

تمام قسمت‌های فرش باید از رنگ یکدست برخوردار باشند. در این راه اگر قسمت‌های عقب و جلو فرش از تضاد زیاد رنگی برخوردار باشند، نشان دهنده این است که فرش با رنگ رفتگی مواجه شده است. یکی از عوامل رنگ رفتگی فرش‌های قدیمی را می‌توان دوباره گره زدن پشم‌های آن دانست. در این مواقع باید بدانید که قسمت‌های مجاور بی رنگ می‌شوند.

اشعه فرا بنفش خورشید علاوه بر تمام فوایدی که دارد، می‌تواند نقش بزرگی روی کم رنگ شدن پارچه و الیاف داشته باشد. از این رو تار و پود فرش هم مستثنی نبوده و در برابر نور خورشید کم رنگ می‌شوند.

از دیگر عواملی که می‌تواند روی کمرنگ شدن فرش تاثیر گذار واقع شود، آب گرم است. هرگز سعی نکنید فرش خود را با استفاده از آب گرم شستشو دهید. زیرا مانع تثبیت رنگ فرش می‌شوید. بعد از شستشوی صحیح نوبت به خشک کردن فرش می‌رسد، سعی کنید برای خشک کردن آن را حتما از پشت و در سایه به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. سعی کنید که روند خشک کردن آن در هوای آزاد طی شود. بهتر است بدانید اگر مکان و زمان مناسبی برای شستشوی فرش ندارید، می‌توانید این کار را به قالیشویی خوب در مشهد واگذار نمایید.

زمانی که فرش به صورت کامل خشک شد، سعی کنید آن را با استفاده از برس به سمت خواب فرش برس بزنید تا تمامی طرح‌های فرش که بر اثر شستشو تغییر پیدا کرده بودند، سر جای خود برگردند.

 

چه عواملی باعث کمرنگ شدن فرش می‌شوند؟

 

آیا فرش دستباف بیشتر کمرنگ می‌شود یا فرش ماشینی؟

به صورت کلی اکثر فرش‌ها در طول زمان دچار رنگ رفتگی می‌شوند. در این مسیر فرش دستباف اگر در معرض ساییدگی قرار بگیرد، رنگ اولیه‌اش رفته و به اصطلاح پاخور آن زیاد می‌شود.

امروزه مواد شوینده زیادی در خصوص شستن فرش ارائه شده است، همواره سعی کنید بهترین آن‌ها را برای شستن انتخاب نمایید؛ همچنین بیشتر از آن‌هایی استفاده کنید که قلیایی نیستند. به این دلیل که اگر از این نوع شوینده در شستشوی فرش استفاده شود، فرش کلرینه شده و در نتیجه الیاف و پشم آن فلس خود را از دست می‌دهند. زمانی که این اتفاق رخ بدهد دیگر رنگ‌های فرش دستباف دارای هماهنگی نیستند و از استقامت و عمر فرش کاسته می‌شود.

دو عامل اصلی می‌تواند به کلی رنگ فرش دستباف را از بین برده و سبب کمرنگ شدن رنگ آن شوند. این دو عامل عبارتند از قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید و همچنین رفت و آمد زیاد روی فرش دستباف که می‌تواند به کلی رنگ فرش را تحت تاثیر قرار دهند.

فرش‌های ماشینی هم از این قائده مستثنی نبوده و بر اساس جنس تار و پود خود پس از شستشوی مداوم می‌تواند نرمی بافت خود را از دست بدهد.

تار و پود فرش دستباف با استفاده از رنگ‌های گیاهی، رنگ گرفته‌اند. در نتیجه باید برای شستن آن خیلی وقت بگذارید. اگر گذاشتن وقت برایتان مقدور نیست، می‌توانید از قالیشویی معتبر در مشهد برای شستن آن کمک بگیرید. همچنین خوب است بدانید که لکه‌های چای و قهوه بر روی فرش دستباف را هرگز نباید با استفاده از مواد شوینده قوی از بین برد.

رفع مشکل کم رنگ شدن فرش دستباف

قالیشویی در مشهد این تضمین را به شما می‌دهد که با تحویل گرفتن فرش شما برای شستشو، به هیچ عنوان اجازه ندهد فرش شما دچار تغییر رنگ شود. زیرا از کادری مجرب و کاربلد نیروهای خود را تشکیل داده و برای فرش‌های مشتری احترام زیادی قائل است. به همین دلیل شما هیچ موقع شاهد از دست دادن جلوه آن نخواهید بود. همچنین در مرحله اول فرش مورد بررسی قرار می‌گیرد تا بهترین روش شستشو به مشتری پیشنهاد گردد.

برای رفع مشکل کم رنگ شدن فرش دستباف، قالیشویی خوب در مشهد خدمات رنگ گذاری و قلم زنی توسط متخصصین را به مشتری پیشنهاد می‌دهد. پس از آنالیز و بررسی‌های فراوان توسط متخصصین بهترین قالیشویی در مشهد، در نهایت فرش با استفاده از قلم و پودر رنگ‌های معدنی دوباره احیاء می‌شوند.

جمع بندی

در این مقاله سعی شد تمام راه‌هایی که منجر به کمرنگ شدن فرش می‌شود معرفی شده تا کاربران ما بتوانند از آن جلوگیری نمود ه تا عمر فرششان طولانی‌تر شود. از این رو روش‌هایی هم برای رفع این مشکل گفته شد تا بتوانند از طریق آن فرش خود را احیاء نمایند. امیدواریم این مقاله در بهترین قالیشویی در مشهد توانسته باشد برای شما کاربر گرامی مفید واقع شود.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه سایت عضو شوید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.