05132111522

از دیرباز تاکنون فرش درمنزل هر ایرانی ازمهم ترین اجزای دکوراسیون آن منزل  به شمار می آید  و دغدغه خانم های خانه نیز تمیز بودن این کفپوش زیبا میباشد. با وجود اینکه در عصر حاضر فضای کافی برای شستشوی فرش در منزل  وجود ندارد و می بایست فرش را به شرکت های معتبر قالیشویی سپرد اما بازهم هستند افرادی که شرایط شستن فرش را در منزل خود دارند، قالیشویی غرب سعی براین دارد که شما را با تمام نکات شستشو آشنا کند ، با ما همراه باشید.

خیس کردن و شامپو زدن تکزاپون به فرش

تگزاپون چیست؟

تگزاپون با فرمول NaC12H25SO4 خمیر نیمه شفاف سفیدی است با بویی ملایم که با غلظت های متفاوت 30 و 70 درصدی در بازار موجود است . تگزاپون در بیشتر مواد شوینده و بهداشتی هم چون مایع ظرف شویی، شوینده های صنعتی (قالیشویی ، کف شویی ، کارواش ، پاک کننده های روغن ) ، شامپو ،صابون کرم و لوسیون  به صورت مایع و غیر مایع قرار دارد و خاصیت آن کف زایی میباشد کفی سبک که  با افزودنی های دیگر سازگار است و در آب های سخت به آسانی حل میشود

برای شستن فرش از کجا شروع کنیم ؟

قبل از انجام هر کاری ابتدا باید مطمئن شوید که فرش شما رنگ نمیدهد چه فرش دستباف چه فرش ماشینی برای اینکه متوجه شوید این اتفاق رخ میدهد یا نه باید یک دستمال سفید  را با آب ولرم نم دار کنید و بر روی قسمت های رنگی فرش بکشید اگر پارچه سفید رنگی شد بهتراین است که فرش را به شرکت های قالیشویی بسپارید .

6+1 مرحله برای شستن فرش

1- ابتدا خاک گیری فرش را انجام دهید.

2-فرش را بر روی سطحی شیبدارو تمیز که پوشانده شده با موزاییک یا سیمان است پهن کنید

3-با استفاده از آب ولرم فرش را کاملأ خیس کنید (به هیچ عنوان از آب داغ استفاده نکنید زیرا درمواد پلاستیکی که در ساختار فرش ماشینی به کار برده شده با آب داغ واکنش نشان داده و موجب می شود تا گره های فرش شل شوند و در نتیجه فرش لطافت خود را از دست میدهد. در فرش های دستباف آب با دمای بالا باعث میشود فرش رنگ پس دهد)

4- با استفاده از شامپوی فرش واسفنج تمام سطح فرش را بشویید (برای شستشو از مواد شوینده قلیایی استفاده نکنید از موادی هم چون پودر صابون ، مایع ظرفشویی و پودرهای شستشوی دستی استفاده کنید)

5- پس از اتمام مرحله چهارم تمام فرش را با دقت آب بگیرید تا تمام مواد شوینده از فرش خارج گردد.

6- پس از مرحله آبکشی برای خشک شدن فرش آن را از پشت در شیب تند پهن کنید.(فرش را آویزان نکنید چرا که باعث شل شدن گره ها میشود و به بافت فرش آسیب میزند. فرش را به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید چرا که  نور شدید خورشید باعث تخریب بافت فرش میشود)

7- پس ازخشک شدن کامل فرش با استفاده از برس فرش را به طرف خواب فرش

برس بکشید تا تمام نقش ها و طرح فرش در جای خود قرار گیرید.

نکته : نکته قابل توجهی که در پایان شستشوی فرش باید حتما آن را در نظر داشته باشید این است که هرگز پس از پهن کردن فرش برای خشک شدن، روی آن آب نگیرید، چرا که زرد شدن ریشه های فرش را در پی خواهد داشت.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.