05132111522

کسانی که به تاریخچه فرش علاقه دارند، با خواندن این مقاله می‌توانند متوجه شوند که تاریخچه اولین فرش ماشینی ایران به چه سالی بر می‌گیردد. همچنین شهر تولید کننده اولین فرش ماشینی در این مقاله توضیح داده خواهد شد که بتوانید به صورت کامل متوجه تاریخچه اولین فرش ماشینی ایران شوید. به همین دلیل اگر می‌خواهید داستان پیدایش اولین فرش ماشینی ایران را بدانید پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را از دست ندهید، زیرا توضیحات کاملی در این مقاله گفته خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این موضوع با شما صحبت کنیم.

تاریخچه اولین فرش ماشینی در ایران

اولین فرش ماشینی ایران در چه سالی تولید شد؟

برای اینکه بدانید اولین فرش ماشینی ایران در چه سالی تولی شده است، بهتر است بدانید که این موضع به سال 1350 بر می‌گردد که اولین فرش ماشینی در شهر کاشان بافته شد. از این رو بهتر است بدانید که این تاریخچه نیز به عنوان تولید اولین فرش ماشینی در خاورمیانه هم اختصاص می‌یابد. در آن زمان از شهر کاشان به عنوان قلب تپنده کارخانه‌های ریسندگی و بافندگی یاد می‌شد که در صنعت نساجی حرف‌هایی برای گفتن داشت. همین موضوع باعث شد تا اولین فرش ماشینی کشور ایران در شهر کاشان تولید شود.

بهتر است بدانید دستگاهی که توانستند با آن اولین فرش ماشینی ایران را تولید نمایند، دستگاهی بهنام ژاکارد بود که در کشور فرانسه تولید شده بود. دلیل این نام گذاری بخاطر مخترع این وسیله است که اسم او "ماری ژاکارد" بود. اگر بخواهیم به بهترین ویژگی‌های این فرش اشاره‌ای داشته باشیم، باید بگوییم که این قالی از وزن کمی برخوردار بوده و پرزهای کوتاهی داشت. همچنین الیاف تشکیل دهنده آن از الیاف مصنوعی بود که همین موضوع کیفیت این فرش را بالا می‌برد. همین ویژگی‌های برجسته باعث شد تا صنعت مدرن به روند قالیشویی وارد شده و آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. سرعت بالا در تولید فرش ماشینی یکی دیگر از ویژگی‌هایی بود که آن را نسبت به فرش ماشینی متمایز می‌کرد. در ادامه با قالیشویی خوب در مشهد همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد به شما ارائه گردد.

فرش ماشینی چه مزیت‌هایی نسبت به فرش دستباف داشت؟

شاید بدانید که برای تولید فرش دستباف چیزی حدود یکماه یا بیشتر زمان لازم است تا قالی دستباف تولید شود. همین زمان زیاد یکی از مشکلاتی بود که صنعتگران بر آن شدند تا به موضوع فرش ورود کنند تا در زمان صرفه‌جویی به عمل آید. البته ناگفته نماند که مردم در آن زمان اول به این صنعت اعتماد نداشتند و کمی زمان برد تا با این روند خو بگیرند و به آن اعتماد کنند. در همین حین کشور بلژیک فرش‌های ماشینی باکیفیتی تولید می‌کرد که می‌توانست با فرش‌های دستباف رقابت داشته باشد، به همین دلیل یکی از تاجران بلژیکی فرش ماشینی را به ایران وارد کرد تا بتواند سود خوبی از بازار ایران بدست آورد.

همین مسئله بود که مردم ایران توانستند به فرش ماشینی اعتماد کرده و به جای خرید فرش دستباف از فرش قالی ماشینی استفاده نمایند. از دیگر ویژگی‌های متمایزی که یک فرش ماشینی نسبت به یک فرش دستباف داشت، صرفه‌جویی در زمان بود که همین موضوع باعث می‌شد تا بتواند به سرعت جای فرش دستباف را بگیرد. موضوع دیگری که فرش ماشینی در آن نسبت به فرش دستباف برتری داشت، قیمت ارزان آن بود. همین دو عامل کافی بود تا مردم رفته رفته به فرش تازه وارده ماشینی اعتماد کنند و از آن استفاده نمایند.

فرش ماشینی چه مزیت‌هایی نسبت به فرش دستباف داشت؟

چرا فرش ماشینی قیمت پایین‌تری نسبت به فرش دستباف داشت؟

یکی دیگر از علت‌هایی که مردم به سمت خرید فرش ماشینی ترغیب می‌شدند، قیمت پایین این قالی بود. همچنین قیمت پایین آن به دلیل وجود الیاف مصنوعی بود که نسبت به الیاف طبیعی قیمت خیلی پایین‌تری داشتند. به همین دلیل تولید آن برای کارخانه‌‌دارد صرفه اقتصادی داشت، به همین دلیل کارخانه‌دار سعی می‌کرد که فرش ماشینی را به تولید انبوه برساند تا بتواند سود خوبی از بازار کسب نماید. تمام این عواملی که در این مقاله گفته شد، باعث شد تا سرمایه‌گذاران، بیشتر ترغیب شوند تا روی این صنعت سرمایه‌گذاری کنند. از این رو شهر کاشان به عنوان قطب تولید فرش ماشینی دنیا و یا بهتر بگوییم پایتخت فرش ماشینی جهان شناخته شود.

سخن تکمیلی

همانطور که دانستید، قدمت فرش ماشینی در کشور ایران به سال 1350 برمی‌گردد که در آن زمان اولین فرش ماشینی تولید شد. از این رو شهر کاشان را به عنوان قطب تولید فرش ماشینی ایران می‌‌شناسند. همچنین از شهر کاشان در دنیا به عنوان قطب تولید فرش ماشینی هم یاد شده است. اما باتوجه به حساسیت‌های بالا در این فرش بهتر است که هرگز آن را در منزل نشویید، از این رو بهتر است که کار شستشوی آن را به بهترین قالیشویی در مشهد بسپارید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.