05132111522

یکی از چالش‌های خانه‌ داری می‌توان به پاک کردن شمع از روی پارچه مخمل اشاره کرد که اکثر ما آن را تجربه کرده‌ایم. این عملیات زمانی موفق محسوب می‌شود که شمع به‌طور کامل از روی پارچه مخمل حذف شود، بدون آنکه به متریال ظریف و حساس مخمل آسیب برسد. این کار نیاز به مهارت داشته و در برخی خشک‌شویی‌ها به شکل خدمات تخصصی انجام می‌شود. اما اگر مایلید آن را به‌شکل حرفه‌ای و در خانه انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

پاک کردن شمع از روی پارچه مخمل

پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف

شمع‌ها یکی از دوست داشتنی‌ترین ابزار برای مدیتیشن هستند که در اغلب خانه‌ها جایگاه خاص خود را پیدا کرده اند. این لوازم جذاب در کنار تمام مزایایی که دارند و حس خوبی که برای افراد به ارمغان می‌آورند، می‌توانند لکه‌هایی روی سطوح ایجاد کنند که به راحتی از بین نرفته و اثر بر جای مانده از آن برای همیشه ماندگار شود. شناخت روش‌هایی مناسب برای پاک کردن لکه شمع از سطوح مختلف، این مشکل را برای همیشه حل نموده و تجربه خوشایند استفاده از شمع را برایتان ماندگار می‌کند.

چگونه پاک کردن شمع از روی پارچه مخمل را با موفقیت انجام دهیم؟

در ابتدا برای انجام دادن این کار لازم است وسایل مورد نیاز از قبیل اتو و کاغذ خشک  کن یا حوله کاغذی را فراهم کنیم. با توجه به ضخامت و درجه مقاومت مخمل، درجه گرمی اتو نیز فرق می‌کند. اما اصولا برای این کار به اتوی نسبتا داغی نیاز داریم. نکته مهم دیگر که در پاک کردن شمع از روی پارچه مخمل وجود دارد این است که باید تا حد امکان از سرایت پارافین شمع به سایر قسمت‌های مخمل جلوگیری نماییم. به این منظور ابتدا تا آنجا که امکانش هست شمع موجود بر روی پارچه مخمل را جدا کرده و دور می‌ریزیم. چنانچه اگر لکه تازه و پارافین هنوز مایع بود این کار را با احتیاط بیشتر انجام داده و برای پاک کردن شمع از روی پارچه مخمل تا سرد شدن و انجماد کامل پارافین صبر می‌کنیم. قالیشویی غرب، که به عنوان بهترین قالیشویی در مشهد شناخته می‌شود و توسط یک تیم مجرب این کار را برای شما انجام می‌دهند.

از بین بردن لکه شمع با کمک کاغذ خشک کن یا دستمال

سپس با قرار دادن کاغذ، حوله یا پارچه خشک کن روی محل لکه شمع در هر دو سطح زیر و روی پارچه مخمل، کار را شروع می‌کنیم. در صورت نبود متریال خشک کن مناسب، از چند لایه دستمال کاغذی یا کلینکس نیز می‌توان برای این منظور استفاده کرد. در این حالت نیاز به تعویض لایه‌های دستمال به‌طور مرتب وجود دارد. با کشیدن اتوی داغ روی خشک کن، پارافین در حالت ذوب جذب آن شده و از مخمل جدا می‌شود. تفاوت چندانی در مورد جنس مخمل در این مورد وجود ندارد جز دمای مطلوب اتو که باید به آن دقت داشت. باید توجه نمود دمای اتو در حدی نباشد که مخمل را بسوزاند. برای انواع مخمل جیر و میکروجیر، این دما قدری ملایم‌تر و در نمونه‌های ضخیم‌تر که مقاومت بیشتری دارند، دمای اتو بیشتر خواهد بود. گاهی نیز از سشوار داغ برای این کار استفاده می‌شود.

اصولا دمای ۷۳ درجه با اندکی کم و بیش برای این کار مناسب است. از آنجا که در هر مرحله از اتوکشی مقداری از پارافین شمع ذوب و جذب کاغذ می‌شود، در این مورد نیز لازم است کاغذ مرتبا تعویض شود تا این ماده مجددا جذب مخمل نشود. به این ترتیب در چند مرحله، کل شمع آغشته به مخمل جدا خواهد شد.

آخرین اقدام برای رفع کامل و پاک کردن شمع از روی پارچه مخمل شستن آن است. هر قدر هم با انجام اتوکاری پارافین را از مخمل جدا کرده باشیم، باز هم یک شستشوی کامل برای اتمام عملیات و رفع اثر شمع بر روی مخمل لازم و موثر است.  در انتها با چک کردن محل سرایت شمع به پارچه مخملی از نبود هرگونه اثر یا لکه آن مطمئن می‌شویم.

کلام آخر

همواره بهترین زمان برای زدودن هرنوع لکه، هنگامی است که در همان لحظه ایجاد شده و مواد تشکیل دهنده آن، هنوز تازه مانده است. در مورد پارافین شمع نیز این موضوع صدق می‌کند بنابراین اگر زمانی شاهد ریخته شدن پارافین آب شده شمع بر روی جسمی به خصوص سطوح بافت‌دار مانند فرش، موکت و... بودید، بلافاصله پارافین را در حالت نرم با دقت و به وسیله قاشق از روی سطح برداشته و سپس برای زدودن آثار آن اقدام نمایید. همچنین می‌توانید این کار را به قالیشویی مکانیزه در مشهد بسپارید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.


برای اطلاع از آخرین اخبار در خبرنامه سایت عضو شوید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به قالیشویی غرب مشهد می باشد.